Nutné zlo

29. července 2014 v 18:28 | Meg
Když jsem uviděla toto TT první co mě napadlo, byl můj přístup k nutnému zlu. Není moc lidí, kteří něco takového můžou pochopit nebo s tím žít. Buď je dobro, anebo zlo a nic mezi tím přece neexistuje, ale já se setkala s nutným zlem. Nejde o to, jestli je to problém malý nebo velký, pořád je otázka jestli se s tím dokáže člověk porvat a když dokáže? Dělá to z něj špatného člověka? Jsou věci, které se dají jakž takž přejít, a nikomu to s vnitřním světem nijak nezahýbe. Třeba daně, nesnášíme je, nechceme je platit, ale kdybychom toho všichni nechali, tak budeme v háji. Ale pak jsou horší otázky. Zabijete člověka, abyste zachránili deset? Vyvraždit miliony k záchraně miliard? To je pak otázka, jestli člověk dokáže s takovouto verzí nutného zla, žít.
Co třeba, kdyby si vám blízký člověk našel partnera, který by ho ničil. Nalhali byste svému kamarádovi povídačky, abyste ho uchránili?
Někteří lidí odsuzují t, co dokážou se svými rozhodnutími žít a kritizují je za jejich rozhodnutí jít cestou nutného zla, ale kdybyste byli na jejich místě udělali byste to jinak a lépe?
Před nedávnem jsem zjistila, že jsem zastáncem nutného zla a věřím, že se musí něco obětovat pro záchranu něčeho většího.
Když to zavedeme do extrému, je třeba občanská válka nutné zlo? Vzpoury, revoluce?
Píši příběhy a jeden z mých beta-readů mi řekl, že mám zvláštní přístup k nutnému zlu. Dokážu zabít spousty lidí bez mrknutí oka, abych zachránila jiné. Vím, že je to jen příběh, ale mě to donutilo zamyslet se, jestli bych toho byl schopná i v reálném životě. My si tu žijeme celkem v klidu, ale to není záruka, že to tak bude dlouho. Přemýšlela jsem, jestli bych dokázala ukrást zásoby jídla jednomu, abych nasytila celou rodinu. Nebo opustila raněné, kteří by stejně za nějaký čas zemřeli, aby moji lidé přežili déle.
Můžeme říct, jestli je nutné zlo opravdu zlem?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 InstanTia InstanTia | Web | 29. července 2014 v 19:31 | Reagovat

Tak tohle je velmi zajímavý a originální pohled na věc. Musím ti dát za pravdu, že někdy je prostě potřeba udělat něco zlého, ale já se zastávám i názoru, že je někdy lepší, se tomu vyvarovat. Život se přeci odvíjí od našich činů, od toho, co my děláme. Akce vyvolá reakci. Takže si za to "zlo" kolikrát můžeme sami tím, že se třeba zachováme nějak arogantně, nebo pomstychtivě.

Jinak moc hezký článek.

2 Lili Lili | Web | 29. července 2014 v 21:07 | Reagovat

velmi mě tvůj článek zaujal, velmi zajímavé zamyšlení.
Je pravda, že někdy je nutné zlo vlastně ku prospěchu většiny, ale ne vždy to tak musí být, takže já osobně nevím, jestli bych se cestou nutného zla vydala.

3 D@ve D@ve | E-mail | Web | 2. srpna 2014 v 21:16 | Reagovat

Zajímavý článek :) Lidské chování se odvíjí od vztahu k Bohu, k jeho pravdě. Například, za druhé světové války Corrie ten Boom odvážně schovávala Židy ve svém obchodě, lhala nacistům, i když tím mohla dostat do problémů své blízké... I když lhala a riskovala, bylo to ve prospěch Boží pravdy, její motiv byl nesobecký, spoléhala na Boží všemohoucnost, na zázraky (svůj příběh popsala v knize Útočiště, moc doporučuju k přečtení).

Osobně bych měl asi problém ukrást někomu zásoby ve svůj prospěch. Spíš bych zřejmě spoléhal na zázrak... Ale fakt nevím, jak bych se zachoval ve skutečnosti.

4 Amia Amia | Web | 29. března 2015 v 8:58 | Reagovat

Smazal se mi koment, takže krátim :D

Spíš než nutným zlem bych se zabývala otázkou morálky. Ta je pro každého jiná a co je nutné zlo pro jednoho, pro jiného je naprosto v pořádku. A pro dalšího nepřekonatelným zlem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama